06-30/4688-601
Vezetékes és faxszámunk:
06-45-403-623
Ezek az információk az Ön számára is megkönnytik munkáját oldalunkat adja hozzá kedvenceihez.
Tartási szerződés (Ptk.586.§(1) bek.)): az egyik fél köteles a másik felet megfelelően eltartani.
A szerződés célja a jogosult létfenntartásának biztosítása.
A tartásra kötelezett ellenérték fejében vállalja a jogosult ellátását. Ingyenes nyújtása általában rokonok között fordul elő. Ha a körülményekből más nem következik, közeli hozzátartozók egymás közötti tartási szerződései ingyenes formában jönnek létre.
A szerződés a jogosult haláláig áll fenn, lehetőség van azonban arra, hogy a felek idejében másként rendelkezzenek.
A szerződést személyesen kell teljesíteni. A jogosult a szerződés alapján neki járó szolgáltatásokat csak személyesen veheti igénybe, de a kötelezett is főszabályként személyesen tartozik teljesíteni a szolgáltatásokat. Amennyiben a tartásra kötelezett a tartás ellenértékeként rá ruházott ingatlant elidegeníti, a tartásra vonatkozó személyes kötelezettsége megmarad.
Ha a kötelezett körülményeiben a szerződés megkötésének időpontjához képest olyan lényeges anyagi vagy személyes változás állt be, hogy elviselhetetlen terhet jelentene számára a szerződés változatlan teljesítése, lehetőség van a szerződés módosítására.
A szerződés írásban kell megkötni.
Az eltartott jogosult a megfelelő tartásra és köteles az ingó vagy ingatlan dolog átruházására ellenértékhez kötött szerződés esetén.
Az eltartó köteles
- élelmezni, lakást, fűtést, világítást, mosást, ruházatot biztosítani a jogosult számára
- orvosi kezelésről és gyógyszerről gondoskodni
- a jogosult korának és egészségi állapotának megfelelő ápolásról gondoskodni
- a jogosultat halála után illő módon eltemettetni.
Az ingatlan tulajdonjogának a nyújtott tartás ellenében történő átruházása történhet a haszonélvezeti jog fenntartásával, vagy anélkül, illetőleg a tulajdonjog átruházásával egyidejűleg a tartási kötelezettség ingatlan-nyilvántartásba történő bejegyzésével.
A szerződés módosítása történhet közös megegyezéssel, bíróság útján, illetőleg módosítani lehet életjáradéki szerződésre. Az átalakítás történhet véglegesen és ideiglenesen is.
Ha a tartási szerződés fenntartása lehetetlenné vált és a szerződés célja sem a szerződés módosításával, sem életjáradéki szerződéssé átalakításával nem valósítható meg, a bíróság a szerződést megszüntetheti.
Megszűnik a szerződés bármelyik fél halálával, felek közös megállapodásával.
